ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 39,84
RuUa
  1. Главная
  2. /
  3. Аналитика
  4. /
  5. Чому знову дорожчають продукти і "скаче" долар: думки експертів

Чому знову дорожчають продукти і "скаче" долар: думки експертів

384
Долар знову б'є рекорди, а експерти говорять про інфляцію

В Україні 17 листопада курс долара побив семимісячний рекорд – Національний банк встановив курс "бакса" 23,2 гривні, євро – 24,88 гривні. Про те, як зміниться курс валюти найближчим часом і чи варто українцям готуватися до зростання цін, з'ясовував "Сегодня.ua".

Долар до кінця року буде по 25 гривень – експерт

Президент Українського аналітичного центру, економіст Олександр Охріменко зазначає, що курс долара традиційно до кінця року "повзе" вгору. На думку експерта, головна причина, з якої "стрибнула" валюта – Нацбанк 10 жовтня послабив заборони.

"Наприкінці року, як правило, дійсно валюта росте. Це необов'язково пов'язано з газом. Просто сам бізнес виживає – закінчується рік, борги намагаються погасити безпосередньо до кінця року. Головний фактор, чому виріс курс – НБУ 10 жовтня трошки послабив заборони. Зараз імпортери стали більше купувати, банки більше", – говорить Охріменко.

При цьому експерт зазначає, що приплив валюти в країну дуже низький. "Він фактично ніякої. Валюти катастрофічно не вистачає. Як в результаті – росте курс", – говорить Охріменко.

"Валюти катастрофічно не вистачає. Як в результаті – росте курс"

Якщо в економіці не буде різких потрясінь, до кінця року курс долара дійде до 25 гривень. Олександр Охріменко впевнений, що такі зміни на валютному ринку – в межах допустимого. "Таке зростання може бути – це дуже нормально", – говорить економіст.

У той же час в Нацбанку заявляють, що готові "згладжувати надмірні коливання" і за динамікою курсу уважно стежать. За останній час вже організували чотири аукціони з продажу валюти.

"Зараз Національний банк уважно стежить за ситуацією на ринку і, в разі необхідності, готовий використовувати свої інструменти для згладжування надмірних коливань на міжбанківському ринку. За останній час НБУ організував чотири аукціони з продажу валюти, під час яких було продано $67,5 млн. Сьогодні Національний банк також оголосив про проведення валютного аукціону з продажу валюти до $50 млн", – цитує заступника голови НБУ Олега Чурія прес-служба банку.

Економіст Павло Кухта вважає, коливання долара будуть весь час, але до серйозних потрясінь економіки це не приведе.

"Якісь коливання долара будуть увесь час. Це нормально. Я навіть не беруся судити, в який бік це буде, але можу сказати – якщо не буде різкого погіршення – ніяких потрясінь не буде", – вважає економить.

На думку експерта, на курс можуть вплинути помилки уряду, наприклад, скасування підвищення тарифів на послуги ЖКГ.

"Я навіть не думаю, що різка ескалація на Донбасі призведе до різкого погіршення економіки. Цілком імовірно, що економіка буде її утримувати. Економіка вже більш стійка, ніж може показаться.Економіка йде до відновлення. Економічні тенденції досить сильні. Я думаю, якщо грубих помилок уряду не буде, якщо вони не відмовляться від підвищення тарифів або не почнуть друкувати гроші, якщо божевільний популізм не вистрілила, я думаю, ситуація буде нормалізуватися", – говорить Павло Кухта.

"Якщо грубих помилок уряду не буде, якщо вони не відмовляться від підвищення тарифів або не почнуть друкувати гроші, якщо божевільний популізм не вистрілила, я думаю, ситуація буде нормалізуватися", – говорить економіст.

Взимку зростуть ціни на продукти

Економісти також говорять про те, що взимку на українців чекає традиційне подорожчання продуктів харчування. "Це нормальна для нас сезонність. За межі нормальних, звичайних для людини речей це не виходить", – говорить економіст Павло Кухта.

У той же час Олександр Охріменко впевнений, ціни на продукти виростуть значно, а індекс інфляції за підсумками року досягне 50%.

"Є свіжі дані за десять місяців, у нас все подорожчало дуже сильно. М'ясо, молоко, яйця на 60-70%. Закупівельна ціна впливає на роздрібну. Так, урожай ми зібрали нормальний, але ціна на 60% більше. Ці ціни будуть впливати на весь ринок продовольчих товарів. Може бути, не подорожчає одяг, якісь старі запаси, а що стосується продуктів харчування – ми їх купуємо у селян, ніяк дешево не буде", – зазначає фахівець.

"У нас все подорожчало дуже сильно. М'ясо, молоко, яйця на 60-70%. Закупівельна ціна впливає на роздрібну. Так, урожай ми зібрали нормальний, але ціна на 60% більше. Ці ціни будуть впливати на весь ринок продовольчих товарів", – вважає експерт.

У той же час економіст Андрій Шевчишин вважає прогнози для української економіки залишаються позитивними.

"В цілому, в середньостроковій перспективі, для ринку залишаються передумови для стабільності. Реструктуризація держборгу, позитивні новини від великих позичальників – все це скорочує тиск на платіжний баланс. І на перший план виходить торговельний баланс і співпрацю з кредиторами", – говорить він.

У наступному році експерти прогнозують зростання індексу інфляції на рівні 20%. "Я не думаю, що уряд буде показувати високий показник інфляції. У прогнозах на наступний рік він очікується на рівні 15%. Я думаю, що число буде на рівні 20%, як умовний показник для розрахунків. У реальності, на жаль, картинка представляється набагато більш песимістичною", – говорить директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

segodnya.ua

ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статьи по теме

Открыть новости за период:Полезные новости

Все новости

Благотворительные фонды Украины
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро