ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»
USD 36,57
EUR 39,84
UaRu
  1. Головна
  2. /
  3. Аналітика
  4. /
  5. США проти Коломойського: як американська Феміда може змінити майбутнє України

США проти Коломойського: як американська Феміда може змінити майбутнє України

2354

Фото: Колаж "Українських реалій"

Розслідування Міністерства юстиції США та ФБР може не тільки змінити особисту долю Ігоря Коломойського, але і всієї України

Олігарх Ігор Коломойський є одним з ключових гравців в українській політиці та економіці вже понад двох десятків років, а після того, як президентом України став Володимир Зеленський, його роль багаторазово посилилася. Колишнього власника ПриватБанку небезпідставно називали найвпливовішою людиною у країні.

Однак минулого тижня позиції українського мільярдера різко похитнулися. Американська Феміда висунула проти Коломойського серйозні звинувачення. Чи стане це початком кінця "сірого кардинала" української політики, розбиралися "Українські реалії".

Наскільки небезпечна для мільярдера конфіскація 70 мільйонів?

6 серпня Міністерство юстиції США заявило про те, що до Окружного суду США Південного округу Флориди подано два цивільні позови. У позовних заявах йдеться, що комерційна нерухомість Коломойського в Луїсвіллі (штат Кентуккі) і Далласі (штат Техас) було придбано за рахунок коштів, незаконно отриманих з ПриватБанку, та підлягає конфіскації на підставі порушення федерального законодавства США про боротьбу з відмиванням грошей.

У позові стверджується, що Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов, які володіли ПриватБанком — одним з найбільших банків України — привласнили та виманили з банку мільярди доларів. Обидва отримували шахрайські позики і кредитні лінії приблизно протягом 2008–2016 років, коли схему було розкрито, а банк було націоналізовано Національним банком України. У позові стверджується, що вони відмивали частину злочинних доходів через безліч банківських рахунків підставних компаній, передусім у кіпрському відділенні ПриватБанку, після чого перераховували кошти до Сполучених Штатів.

В американському Мін’юсті стверджують, що на гроші, виведені з ПриватБанку, Коломойський і Боголюбов придбали безліч комерційної нерухомості в Огайо і Техасі, сталеливарні заводи в Кентуккі, Західній Вірджинії та Мічигані, а також завод з виробництва мобільних телефонів в Іллінойсі.

Дещо раніше, 4 серпня, ФБР провело обшуки у Клівленді в компанії Optima Management Group, яка пов'язана з діловими партнерами Коломойського — Мордехаєм Корфом і Урі Лейбером — за звинуваченням щодо можливого відмивання коштів, яке розслідує прокуратура США в Клівленді.

За даними американських ЗМІ, федеральний суд Клівленда вивчає фінансові схеми, в межах яких великі суми перераховували з українського банку до США через мережу офшорних компаній. Можливо, йдеться про сотні мільйонів доларів. На ці гроші український мільярдер придбав готель на 484 номери у Клівленді, 21-поверхову офісну будівлю і ще кілька хмарочосів.

Агенти ФБР вилучили з офісу Optima Management Group десятки коробок з документацією і жорсткі диски.

Фото: Cleveland Plain

На перший погляд може здатися, що ці новини, хоч і вельми неприємні для бізнес-імперії Коломойського, не загрожують олігархові нічим катастрофічним. Сам Ігор Валерійович запевняє, що все було придбано на чесно зароблені гроші.

Згідно з коментарем Коломойського, який розлетівся 7 серпня низкою українських ЗМІ, він спростовує звинувачення Мін'юсту США. За його словами, всі інвестиції у США було зроблено за рахунок коштів, отриманих із власного бізнесу.

Поки що невідомо, коли почнеться і чим закінчиться цей суд. Але навіть якщо Мін'юст США і виграє позови проти Коломойського, то українському олігархові загрожує конфіскація майна "лише" на 70 мільйонів доларів. Нагадаємо, що згідно з даними Forbes, статок колишнього власника ПриватБанку перевищує один мільярд доларів.

Але, як свідчить стародавня китайська приказка, "шлях у тисячу лі починається з першого кроку". Наразі ми бачимо, що американська Феміда поки що зробила лише перший крок у розслідуванні звинувачень проти Коломойського, а за ним, напевно, відбудуться й інші.

Проте навіть цей крок вже кардинально змінює ситуацію щодо всемогутнього олігарха.

Цивільні позови США, подані 6 серпня до суду у Флориді, щодо конфіскації майна Ігора Коломойського і Геннадія Боголюбова, обмежать колишніх акціонерів ПриватБанку у використанні фінансових послуг у всьому світі і можуть стати причиною закриття їхніх банківських рахунків, вважає заступник голови наглядової ради ПриватБанку Артем Шевальов.

"Подання Мін'юсту США із вказівкою кримінальних дій, в яких США підозрюють цих осіб, достатньо для того, щоб вони невідкладно потрапили до системи World-Check, що унеможливить для них використання банківських та інших фінансових послуг по всьому світу (за винятком банківських установ, які не живуть за міжнародним нормами) і може призвести до закриття відповідних рахунків", — написав Шевальов на своїй сторінці у Facebook.

Він наголосив, що Мін'юст США ініціював перше у світі, включно з Україною, виробництво кримінального характеру за фактом шахрайства у ПриватБанку.

"Такий крок Мін'юсту США (арешт майна) означає, що США, вочевидь, готові висунути (може навіть вже висунули, але поки що не оголосили) кримінальні звинувачення (indictment) проти зазначених осіб", — написав він, припустивши, що таке оголошення може з'явитися у найближчій перспективі.

Заступник голови наглядової ради ПриватБанку також пояснив, що висунення кримінальних звинувачень означатиме, що особи можуть бути затримані в юрисдикціях, які підтримують відповідну співпрацю, або Мін'юст США може направити запит на екстрадицію цих осіб для доставки їх до суду (до США).

Чому Коломойський почне різко втрачати вплив в Україні

Ігоря Коломойського довгі роки вважали одним з найвпливовіших людей в Україні. Він був одним із стовпів української олігократії. Ці четверо надбагатих людей, які контролюють головні телеканали і популярні медіа, і були справжніми власниками акціонерного товариства під назвою "Україна". Серед них Рінат Ахметов, який володіє телеканалами "Україна" і "Україна 24", Дмитро Фірташ, якому належить "Інтер", Віктор Пінчук, контролюючий ICTV, Новий канал й СТБ, та Ігор Коломойський з його "1+1".

Першим з цих чотирьох бравих олігархят відчепили від експреса "Україна" Дмитра Фірташа. Вже шість років поспіль олігарх, витрачаючи на юристів мільйони доларів, відчайдушно чинить опір своїй екстрадиції з Австрії у США за звинуваченням у хабарництві.

У цьому тріумвіраті Коломойський певний час грав провідну роль. Позиції олігарха тимчасово ослабли, коли після націоналізації ПриватБанку він змушений був виїхати до Швейцарії, а потім — до Ізраїлю. Але Коломойський та перлина його медіаімперії телеканал "1+1" зіграли вирішальну роль у різкому падінні рейтингу Петра Порошенка і несподіваної перемоги на президентських виборах 2019 року шоумена Володимира Зеленського. Олігарх помстився Порошенкові і продемонстрував, що будь-який глава держави повинен зважати на бізнес-інтереси Ігоря Валерійовича, а інакше "Квартал-95" і "розслідування" журналістів "1+1" про "вбивство власного брата" зітруть репутацію будь-якого політика у порошок.

Нещодавно Коломойський зробив ще один важливий крок на шляху до зміцнення своїх позицій.

Боротьба олігарха за відставку ненависного голови НБУ Якова Смолія минулого місяця увінчалася успіхом. Ще трохи і, отримавши контроль над Нацбанком, Коломойський міг би розраховувати на те, щоб змінити менеджмент державного ПриватБанку і таким чином відкликати цивільні позови проти себе у Верховному суді Лондона, в США і на Кіпрі. Наразі ця спецоперація втратила своє значення.

Як зазначив Артем Шевальов, "ПриватБанк" не має ніякого відношення до розслідування ФБР і Мін'юсту США, яке відбувається за фактом правопорушення, тому будь-які зміни всередині України щодо ПриватБанку не впливатимуть на цей процес і той факт, що Мін'юст США доведе його до кінця".

Відтерпер навіть постійні виграші Коломойським позовів в українських судах можуть стати дещо проблематичними. Так, абстрактний суддя Печерського або Верховного суду України повинен добре подумати, перш  ніж винести вердикт на користь колишнього господаря ПриватБанку. Адже у такому випадку за американським законодавством його цілком можуть визначити як спільника людини, яка звинувачується у відмиванні грошей. Це означає, що на таємний рахунок у швейцарському банку, який відкрито навіть на тещу або коханку, може бути накладено арешт з подальшою конфіскацією. А самому судді стане дуже небезпечно виїжджати на відпочинок до улюбленої Італії чи Іспанії, адже ці країни охоче допомагають американському правосуддю арештовувати і видавати підозрюваних у злочинах. Те ж саме стосується й найближчого оточення олігарха і "групи підтримки" у Верховній Раді, яка налічує сьогодні приблизно 50 депутатів.

Складна дилема Зеленського

Мабуть, найважчий вибір доведеться зробити Володимиру Зеленському. Вже сьогодні західна преса пише про Коломойського як про "близьку" президентові людину. "Коломойський, один з найбагатших людей України, має зв'язки з президентом України Володимиром Зеленським", — повідомляє впливова Washington Post.

Та й сам Зеленський не заперечує, що Ігор Валерійович з ним, як главою держави, перебуває на постійному зв'язку. "Він мені може написати смску: "Зверніть увагу на енергетичну ситуацію в країні", "Треба щось зробити з тарифами".

Жорна млина американського правосуддя мелють повільно, але вірно. Що відбудеться після того, як американський суд визнає Коломойського винним і вимагатиме його екстрадиції? Україна своїх громадян не видає, але сам олігарх в одному з інтерв'ю заявив, що має "потрійне громадянство", хоча це безумовно порушує закони України. Це означає, що у Банкової є серйозні підстави для позбавлення Коломойського українського громадянства.

Після можливого рішення американського суду щодо провини олігарха фраза "Чому не сидить Коломойський?" може стати для президента найнебезпечнішим питанням. Нагадаємо, що Міжнародне детективне агентство Kroll ще 2018 року встановило, що колишні акціонери ПриватБанку Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов використовували установу у шахрайських цілях, що призвело до збитків банку на суму в $5,5 млрд. Після рішення суду це стане підтвердженим фактом.

Токсичність олігарха може автоматично зробити Зеленського "кульгавою качкою" задовго до закінчення каденції. З іншого боку, відкритий виступ проти олігарха може мати для Володимира Олександровича серйозні наслідки. Як варіант — щодо різкого подорожчання "борщового набору" за президента Зеленського може розповісти Наталія Мосейчук, а якісь "плівки Коломойського" можуть мати для рейтингу президента фатальний ефект. Отже хорошого вибору глава держави не матиме.

Для України розслідування американської Феміди загалом матиме очищувальний ефект — воно відкриє шлях до справжньої, а не голослівної деолігархізації України. Що, своєю чергою, кардинально змінить весь політичний і економічний ландшафт в країні. І явно не в гіршу сторону.
Коментарі
Додати коментар
Ваше ім'я*
Текст повідомлення*
ТОВ «ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО «УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ»

Статті по темі

Переглянути новини за період:Корисні новини

Всі новини

Благодійні фонди України
Благотворительный Фонд
Благотворительный фонд «Запорука»
Берегиня життя
Благодійний фонд
Кошик добра
Фонд Рената Ахметова
Благодійний фонд
Подільська громада
Щаслива дитина
Пострадавшие дети войны
Тепло Добро